Edukacja dziecka jest istotna już od pierwszych miesięcy jego życia. Wybranie odpowiedniego żłobka, otwiera drogę do prestiżowych szkół. To szansa na lepszą i świetlaną przyszłość. Ale czego uczy się 18-miesięczne i nieco starsze pociechy? Zaraz przedstawimy Ci typowy program nauczania w żłobku.

Zajęcia pielęgnujące motorykę

Małe dzieci dopiero uczą się świadomości swojego ciała oraz pełnej kontroli nad nim. Dlatego bardzo ważne jest, aby budować w nich pewność siebie i swoich czynów poprzez odpowiednie zajęcia fizyczne. Mogą temu posłużyć zarówno taniec, podczas którego dziecko uczy się motoryki całego swojego ciała, jak i zajęcia plastyczne, poświęcone przede wszystkim zdolnościom manualnym. Wcześnie zaimplementowany szacunek do swojej cielesności i wykorzystywanie sprawności do osiągania zamierzonych celów – np. konkretna figura taneczna, czy równe wycięcie koła – stanowią dobre podwaliny na przyszłość.

Budowanie zaufania do grupy i umiejętności społecznych

Kolejnym ważnym aspektem przyszłego prawidłowego funkcjonowania dziecka, a następnie osoby dorosłej, są umiejętności komunikacyjne i społeczne. Podopieczni uczą się, na czym polega praca w grupie i zaufanie do swoich kolegów i koleżanek. Dzięki temu tworzą się trwałe więzi, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa i przynależności. To również świetny czas na rozpoczęcie uczenia o tym, jak zachowywać się w sytuacjach konfliktowych, a przede wszystkim jak rozwiązywać te mniej i bardziej skomplikowane niesnaski. Dzieci uczą się, że mimo różnic w poglądach i zachowaniach, powinny szanować się nawzajem i starać się współpracować.

Kształtowanie uwagi i skupienia

Aby w przyszłości możliwe było sprawne utrwalanie wiedzy, konieczne jest trenowanie uwagi i koncentracji dziecka. Każdy rodzic wie, że maluszki nie potrafią na dłużej zainteresować się jednym tematem i czynnością. Nawet biorąc pod uwagę tworzone dla nich bajki i programy, najczęściej nie trwają one dłużej niż kilkanaście minut. Nauczyciele w żłobku starają się ćwiczyć z dziećmi skupianie się na jednej czynności poprzez zabawę – przedstawienia, zajęcia taneczne, rysowanie, podstawy czytania i liczenia. Każde z zajęć przyjmuje fantazyjne i nietuzinkowe formy, aby jak najsilniej zainteresować małych uczniów.

Języki obce

Znajomość co najmniej jednego języka obcego, to w dzisiejszych czasach podstawa. Prywatne żłobki posiadają w swojej ofercie codzienne zajęcia w obcym dialekcie, najczęściej angielskim. Już od najmłodszych etapów życia należy kształtować u dzieci procesy myślowe w zgodzie z uczonymi językami. Dzięki temu nie tylko potrafią mówić i rozumieć dane zwroty i słowa, ale również analizować sytuację i kontekst zgodnie z zasadami konkretnego dialektu. W związku z tym uczą się szerszej perspektywy i patrzenia na sytuacje z różnych punktów widzenia. W przyszłości jest im również łatwiej nauczyć się kolejnego języka obcego.

Rodzaje zajęć będą się różnić w poszczególnych placówkach. Na uwadze trzeba mieć to czy żłobek jest instytucją prywatną, czy też publiczną. Niepubliczne miejsca posiadają często bardziej obszerny program nauczania, przyjmują mniej dzieci do jednej grupy, dzięki czemu opiekunowie mogą poświęcać poszczególnym wychowankom więcej czasu. Stosuje się tam również bardziej nowoczesne metody i przykłada szczególną uwagę do nauki języków. Warto dokładnie poznać program nauczania w żłobku, zanim zapisze się do niego swoją pociechę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj