Psychoterapia systemowa to forma oddziaływań psychologicznych, wykorzystywana najczęściej w przypadku rodzin, a także par małżeńskich. Głównym założeniem tej terapii jest traktowanie całej rodziny jako systemu, a każdego członka rodziny jako jednostki, która może wpływać na cały system.

Założenia psychoterapii systemowej

Terapia systemowa koncentruje się na funkcjonowaniu całej rodziny, traktowanej jako system, a także poszczególnych jednostek, przynależących do tego systemu. Główne założenie wskazuje na to, że zaburzenia komunikacji lub problemy emocjonalne w rodzinie, negatywnie wpływają na cały system. Oznacza to, że problemy jednej osoby z rodziny, na przykład córki, wpływają na rodziców, a także na rodzeństwo. Psychoterapia systemowa głównie koncentruje się na emocjach, komunikacji, a także pełnionych rolach w rodzinie. Psychoterapeuta na podstawie rozmów i obserwacji jest w stanie ustalić główne źródło problemów, a także stwierdzić, jak można poradzić sobie z daną trudnością. Warto zapisać się do terapeuty i skorzystać z jego pomocy w formie online lub stacjonarnej. Obecnie najlepiej skorzystać z psychoterapii online, na przykład w poradni PsychoCare.

Cele i efekty psychoterapii systemowej

Cele psychoterapii systemowej zależą od konkretnego problemu w rodzinie, jednak z takiej formy oddziaływań najlepiej skorzystać w sytuacji, w której pojawiają się trudności komunikacyjne, emocjonalne lub też zaburzenie granic. Przykładem może być rozwód rodziców, który silnie wpływa na dzieci lub choroba psychiczna u jednego członka rodziny, która negatywnie oddziaływuje na funkcjonowanie pozostałych osób w systemie. Głównym celem psychoterapii systemowej jest wyraźne zaznaczenie granic między jednostkami w rodzinie, a także umożliwienie wszystkim osobowom swobodnej realizacji swoich ról i efektywnej komunikacji. Drugim ważnym celem jest praca nad emocjami i ich prawidłowym wyrażaniem oraz przekazywaniem swoich opinii – w taki sposób, aby nie ranić innych członków rodziny.

Efekty psychoterapii systemowej zależą od problemu, który pojawił się w rodzinie oraz od motywacji wszystkich jednostek. Zwykle spotkania trwają około 60 – 90 minut i odbywają się cyklicznie. Zdarza się, że już po kilku rozmowach z terapeutą sytuacja znacznie się poprawni, natomiast w innych przypadkach trzeba poczekać dłużej na efekty.

Więcej informacji na temat psychoterapii można znaleźć na stronie https://cplwowska.p/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj