Lekcje plenerowe to wspaniała alternatywa dla zajęć w szkolnych ławkach, szczególnie wiosną lub wczesną jesienią. Świeże powietrze i obecność natury nie tylko wpływają korzystnie na zdrowie. Przede wszystkim lekcje na świeżym powietrzu mogą być wspaniałym źródłem wiedzy, rozbudzić ciekawość dzieci oraz wspomagać kształtowanie postaw pro-ekologiczych.

Próbując sklasyfikować zajęcia plenerowe możemy zastosować najprostszy podział. Mogą one mieć charakter poznawczy lub sportowy. W zależności od rodzaju, będą kształtowały inne umiejętności i dotyczyły odmiennych tematów. Przyjrzyjmy się zatem, jakie mamy możliwości.

Lekcje na świeżym powietrzu – źródło wiedzy

Zajęcia poznawcze to wspaniała okazja do nauki o wielu gatunkach roślin. Czy to wiosną, gdy kwiaty budzą się do życia, czy jesienią, poprzez zbieranie opadłych liści, dzieci mogą zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie podczas różnych pór roku oraz nauczyć się jak wyglądają poszczególne rośliny, bez użycia atlasu. To atrakcyjna forma nauki, która pobudza nie tylko zmysł wzroku ale i węch czy dotyk. Namacalna bliskość natury pomaga lepiej utrwalić wiedzę i czyni ją o wiele łatwiej przyswajalną.

Wiele obserwacji można później przelać na kartkę papieru już w klasie. Mogą to być wzory powstałe na szybach na skutek mrozu, szeroka paleta jesiennych barw, czy wreszcie owoce, które rodzą drzewa. Świetnym pomysłem będzie też zebranie liści do kolekcji lub konstruowanie figurek z kasztanów, plasteliny i innych zdobyczy pozyskanych w lesie.

Lekcje na świeżym powietrzu – sposób na aktywny wypoczynek

Zajęcia plenerowe dają nam także szerokie możliwości w kwestii zabaw sportowych. Takie gry terenowe (czytaj więcej w artykule https://stawiamnaedukacje.pl/zabawy-i-gry-terenowe-propozycja-na-ferie-zimowe-i-nie-tylko/)najczęściej odbywają się w grupach, co sprzyja budowaniu pozytywnych relacji i wspólnemu podejmowaniu wyzwań. Dzięki lekcjom terenowym na świeżym powietrzu, dzieci poprawią orientację w terenie, a nadmiar ich energii znajdzie ujście w pożyteczny i zdrowy sposób.

Planując lekcje plenerowe, możemy wykorzystać wiele popularnych gier, na przykład flagi. To właśnie one wprowadzą element rywalizacji, dodatkowo mobilizując podopiecznych. Dobrym połączeniem zabawy plenerowej i nauki jest tak zwana „pięćdziesiątka”, w której dzieci same przygotowują planszę i pionki dla każdej z grup. Następnie, znajdując ukryte w terenie pytania i zadania, próbują na nie odpowiedzieć jak najcelniej, aby przesunąć się na planszy do przodu.

Lekcje plenerowe to świetne rozwiązanie na obozach i koloniach, oraz skuteczna forma zajęć szkolnych. Można je łatwo dostosować do wieku, a także połączyć grupy wiekowe.Wówczas starsza młodzież czuje się odpowiedzialna za młodszych, co pozytywnie wpływa na budowanie relacji i kształtuje prawidłowe postawy społeczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj