Programowanie wcale nie musi wiązać się z długimi ciągami znaków, które znamy z filmów o hakerach. Wbrew powszechnym przekonaniom, nawet małe dzieci mogą rozpocząć naukę kodowania korzystając z dedykowanych aplikacji, których nie brakuje w Google Play i App Store. Dowiedz się, jak najmłodsi użytkownicy smartfonów i komputerów mogą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem oraz w jakim wieku warto ją zacząć.

Nauka programowania to nie tylko niekończące się algorytmy. To również nieskomplikowane, przyczynowo-skutkowe zadania, które towarzyszą nam przecież w prawdziwym świecie. Już samo wyjaśnienie dziecku tego jak działają proste urządzenia elektroniczne może stanowić znakomity wstęp do nauki programowania. Dzieci są bardzo spostrzegawcze, dlatego im wcześniej pokażemy im w jaki sposób komputer lub smartfon realizuje nasze polecenia, tym szybciej zaczną one dostrzegać podobne zależności na kolejnych etapach swojej informatycznej edukacji. Warto zauważyć, że chodzi tu o świadome wprowadzanie dziecka w świat komputerów. Zostawianie dziecka z bajkami włączonymi na YouTube nie ma niestety nic wspólnego z edukacją…

Nauka programowania

Naukę programowania śmiało można rozpocząć już w wieku wczesnoszkolnym. Dzieci, które wchodzą w świat kodowania w wieku 6-8 lat mają do dyspozycji wiele aplikacji mobilnych, dostępnych na smartfony i tablety, które bardzo często nie wymagają od nich umiejętności czytania i pisania. Nauka programowania odbywa się poprzez zabawę. Rodzice, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z podobnymi zagadnieniami nie muszą się martwić, że sami nie zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi. Aplikacje do nauki programowania wprowadzają nas w świat kodowania od zera, a odkrywanie go razem z dzieckiem może okazać się świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

Programowanie dla dzieci

Nauka programowania coraz częściej pojawia się w szkole podstawowej na lekcjach informatyki oraz w ramach zajęć dodatkowych. Nie bez powodu mówi się, że języki programowania będą niedługo tak ważne jak te, którymi porozumiewają się ludzie. Nauka kodowania uczy nas bowiem nie tylko tego jak komunikować się z urządzeniami elektronicznymi, ale także rozwija umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia. Dzieci, które od najmłodszych lat poznają przyczynowo-skutkowe działanie algorytmów, z całą pewnością lepiej odnajdą się w dorosłym życiu. Ponadto, nauka programowania może w przyszłości zaowocować dobrze płatną pracą. Już teraz mówi się o tym, że programista to zawód przyszłości. Zapotrzebowanie na specjalistów będzie cały czas rosło, dlatego wczesna edukacja z zakresu informatyki może mieć korzystny wpływ na rozwój zainteresowań w kierunku nauk ścisłych.

Kilkuletnie dzieci coraz częściej posiadają własny tablet lub smartfon. Zadbajmy o to, aby urządzenia elektroniczne nie były jedynie źródłem prostej rozrywki. Warto towarzyszyć dziecku podczas zabaw z urządzeniami elektronicznymi i od najmłodszych lat pokazywać, że z ich pomocą można się wiele nauczyć. Niech nauka kodowania stanie się alternatywą dla gier i serwisów społecznościowych! Więcej informacji na temat programowania dla dzieci znajdziesz w artykule: https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/programowanie-dla-dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj