Dysgrafia jest to zaburzenie umiejętności pisania. Objawia się tym, iż pismo dziecka bardzo trudno odczytać, pojawiają się w tekście błędy, ponieważ dziecko pisze tak, jak słyszy.
Typy dysgrafii
Wyróżniamy dwa typy dysgrafii: określoną i nieokreśloną. Przy dysgrafii określonej, do jej przyczyn możemy zaliczyć: brak odpowiedniej koordynacji, zaburzenia w interpretacji tego, co dziecko widzi i słyszy oraz zaburzenia zdolności językowych czy przetwarzania informacji. Jeśli mamy do czynienia z dysgrafią nieokreśloną, wywodzić się ona może z problemów z rozwojem psychicznym dziecka bądź z zaniedbań w jego edukacji.
Objawy dysgrafii
Dziecko, u którego podejrzewamy dysgrafię, będzie: trzymało w silnym uchwycie długopis czy pióro (wręcz kurczowo), lecz pod nieprawidłowym kątem. Ponadto, pismo takiego dziecka wyróżnia się znaczą nieczytelnością; litery stawiane są krzywo, bez prawidłowych odstępów, nie posiadają właściwych rozmiarów. Co więcej, dziecko z dysgrafią nie rozumie często tego, co pisze, szybko męczy się podczas pisania. Często powtarza na głos pisane słowa.
Czy jest możliwe wyleczenie dysgrafii?
Jest to możliwe, lecz na początku nalezy rozpoznać, z jaką dysgrafią mamy do czynienia. Wystepują: dysgrafia motoryczna, przestrzenna o raz dyslektyczna. Do każdej z nich trzeba dopasować odpowiednie podjeście i ćwiczenia.