Nie jest tajemnicą fakt, że edukacja domowa w Polsce wciąż wzbudza wiele wątpliwości, a na jej temat krąży wiele szkodliwych mitów. Jedną z najczęściej pojawiających się obaw rodziców jest strach przed odizolowaniem dziecka od rówieśników i tym samym zakłócenie prawidłowego rozwoju naszych pociech. Ponadto niektórych zniechęcają formalności, które czasami wydają się skomplikowane i wymagają poświęcenia czasu oraz uwagi. Z tego też powodu warto wspomnieć, że kiedy chodzi o nauczanie domowe, procedury wbrew pozorom nie należą do zawikłanych i nie zajmują wielu cennych godzin. Co więcej, nauczanie domowe bardzo często okazuje się niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla dzieci. Co sprawia, że taki model edukacji cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych ludzi?

Nauczanie domowe i kontakt z rówieśnikami — czy jest się czego obawiać?

To mit, że nauczanie domowe utrudnia zawieranie znajomości z rówieśnikami i sprawia, że dziecko staje się odizolowane od reszty młodych ludzi. W rzeczywistości okazuje się, że dzieci, które korzystają z edukacji domowej, nie mają trudności z nawiązywaniem nowych kontaktów i potrafią się sprawnie komunikować. Ponadto niekiedy ich umiejętności życia w społeczeństwie stają się bardziej rozwinięte niż w przypadku dzieci uczęszczających regularnie do szkoły. Dzieje się tak, ponieważ podczas nauczania domowego zmniejszamy ryzyko wystąpienia agresji wobec naszego dziecka czy różnego rodzaju słownych ataków. Dzięki temu młody człowiek zyskuje więcej pewności siebie i nie boi się krytyki lub wyśmiania ze strony rówieśników.

Zastanawiając się, czy edukacja indywidualna wpłynie negatywnie na kontakt z dziećmi chodzącymi do tej samej szkoły, warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku takiego rozwiązania jak nauczanie domowe procedury nie ograniczają udziału naszych pociech w szkolnym życiu. Młodzi ludzie mogą z powodzeniem brać udział w różnego rodzaju uroczystościach, zawodach czy dodatkowych zajęciach. W efekcie nie tracą całkiem kontaktu z innymi dziećmi i nie czują się wykluczone ze szkolnej społeczności. Co więcej, podczas nauczania domowego młodzi ludzie mogą zapisać się na korepetycje, zajęcia pozaszkolne czy kółka zainteresowań, których propozycje znajdują się między innymi w Centrum Nauczania Domowego. Wówczas mają kontakt z dziećmi, z którymi dzielą swoje pasje i z którymi lepiej się rozumieją.

Nauczanie domowe — procedury, których nie należy się obawiać

W przypadku osób, które chciałyby zdecydować się na nauczanie domowe, procedury nie należą do zagmatwanych. Zgodnie z nowymi zmianami opiekunowie dziecka nie muszą już przedstawiać opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej, której uzyskanie zajmowało zazwyczaj najwięcej czasu. Obecnie wystarczy złożyć stosowny wniosek u dyrektora danej placówki szkolnej. Warto przy tym wspomnieć, że jeśli spotkamy się z odmową, możemy łatwo odwołać się od takiej decyzji u kuratora oświaty i oczekiwać na ponowne rozpatrzenie wniosku. Nie musimy również obawiać się, że dyrektor może nagle wycofać swoją zgodę na tego typu edukację — powodem okazują się jedynie niezdane egzaminy kwalifikacyjne lub wniosek rodziców o pełny powrót dziecka do szkoły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj