Nauka języka angielskiego dla dzieci – kiedy rozpocząć edukację

Małe dziecko ma imponujące wręcz możliwości przyswajania nowych umiejętności. Potwierdzi to każdy rodzic, którego trzylatek nagle, bez specjalnych zabiegów i przygotowania, opanował liczenie do pięciu czy kilka słów po angielsku. Maluchy chłoną wiedzę i chętnie się nią dzielą z bliskimi. Ich niezwykłe możliwości warto więc wykorzystać i w formie zabawy rozpocząć „prawdziwą” naukę. Kiedy warto zacząć naukę języka angielskiego? Czy może być na nią za wcześnie? Czy trzeba zapisać dziecko na kursy i kiedy to zrobić? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule – zapraszamy do lektury.

Jak uczy się małe dziecko – angielski dla dzieci do 3. roku życia

Warto zaznaczyć, że proces przyswajania języka rozpoczyna się u dziecka bardzo wcześnie, choć początkowo, nawet do trzeciego roku życia, nie potrafi ono umiejętności tych pokazać. Ale maluch uważnie słucha i zapamiętuje słowa oraz wyrażenia, których użyje, gdy będzie na to gotowy. Każdy człowiek rodzi się z predyspozycjami do nauki języka – bez znaczenia, czy jest to język ojczysty czy jakikolwiek inny. Maluch będzie używał takiego, którego używają jego bliscy. Dlatego nauka angielskiego dla dzieci już kilkumiesięcznych jest głęboko uzasadniona.

Angielski dla dziecka w okresie niemowlęcym to przede wszystkim proste piosenki i wierszyki czytane przez rodziców. Pełna bliskości i poczucia bezpieczeństwa atmosfera pozwala maluchowi skupić się na słowach wypowiadanych przez mamę czy tatę i efektywnie zapamiętać je.

Przy niemowlaku warto mówić po angielsku. Dowodem na sens takich działań są dzieci z rodzin dwu- lub wielojęzycznych. Takie maluchy rozumieją słowa i zdania wypowiadane w każdym z języków, którymi porozumiewają się jego rodzice. Kiedy nauczy się mówić – będzie robiło to używając znanych sobie zwrotów, niezależnie od tego, w jakim języku. Zwykle będzie mieszało ze sobą zwroty w różnych językach, płynnie przechodząc z jednego na inny.

Angielski dla dzieci w wieku przedszkolnym

Przedszkolak zaczyna już biegle posługiwać się mową w języku czy językach, które zna z domu. Warto w tym okresie zainwestować w kursy odpowiednie dla jego wieku i dotychczas zdobytych umiejętności. Z takich zajęć maluch wyniesie wiele, pod warunkiem jednak, że w domu nauka będzie kontynuowana. Jak?

Kurs będzie stanowił dobrą podstawę, a omawiane na nim materiały rodzice mogą wykorzystać jako wskazówkę do dalszej pracy, już w domu. Świetnym pomysłem będzie zorganizowanie wesołej gry w słówka, śpiewanie piosenek po angielsku, a także czytanie prostych bajeczek. W Internecie można bez najmniejszego kłopotu znaleźć kurs angielski dla dzieci za darmo – mają formę łatwych do zapamiętania piosenek, których bohaterami są animowane dzieci i zwierzątka. Przedszkolak, śpiewając wraz z nimi, uczy się brzmienia słów, a oglądając clip – rozpoznaje i zapamiętuje ich znaczenie. W ten sposób nauka angielskiego staje się dla niego nie tylko łatwa, ale i przyjemna.

Warto wykorzystywać każdą okazję do poznania nowych słów i wyrażeń:

  • wizyta w zoo,
  • wspólny obiad w restauracji,
  • spacer w parku czy lesie,
  • wizyta na placu zabaw,
  • a nawet wspólne wykonywanie codziennych obowiązków domowych.

Wymienione sytuacje idealnie nadają się do tego celu. Wszędzie znajdziemy obiekty, przedmioty, zjawiska i zwierzęta, których nazw maluch jeszcze nie zna, a które z pewnością go zaciekawią. Mimochodem podsuwamy mu wówczas nazwę po angielsku i po polsku. Dzięki temu zbudujemy skojarzenia, a to doskonały sposób nauki.

Tym, co należy wziąć pod uwagę planując uczenie przedszkolaka języka, jest przede wszystkim konieczność zbudowania przyjaznej atmosfery opartej na zaufaniu i szacunku dla potrzeb, możliwości i ograniczeń malucha. Pamiętajmy, że małe dziecko uczy się tylko wtedy, gdy czuje się zrelaksowane i spokojne – w stresie nie zapamięta niczego.

Kursy dla dzieci w wieku szkolnym

Język angielski dla starszego dziecka, takiego, które już poszło do szkoły podstawowej, to przede wszystkim odpowiednie dla jego grupy wiekowej kursy. Obecnie już pierwszoklasiści mają obowiązkowe lekcje językowe, ale w grupie dwudziestu czy dwudziestu kilku uczniów nie jest to maksymalnie efektywna nauka. Angielski dla dzieci organizowany przez szkoły językowe to grupy zwykle liczące od 4 do 8 kursantów, co pozwala poświęcić więcej czasu każdemu z nich.

Kursy języka angielskiego dla dzieci to przede wszystkim nowoczesne, skuteczne metody nauki, wesołe gry i zabawy oraz przyjazne materiały opracowane z myślą o potrzebach dzieci w konkretnym wieku. Dzięki temu możliwości nauki właściwe dla uczniów w poszczególnych grupach wiekowych są maksymalnie wykorzystywane.

Czy więc na naukę angielskiego może być za wcześnie? Nie, nie może. Każde, nawet najmniejsze dziecko, ma predyspozycje i możliwości aby opanować dowolny język. Sukces można jednak osiągnąć tylko poprzez regularne ćwiczenia oraz odpowiednie materiały i metody dydaktyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj