W czasach, gdy studia wyższe kończy większość młodych ludzi, trudno jest wyróżnić się na rynku pracy samym tytułem magistra. Studia podyplomowe wybierają osoby, które chcą poszerzyć swoje umiejętności i kompetencje zawodowe, a także rozwinąć karierę. Pracodawcy cenią pracowników, którzy inwestują we własny rozwój, kończąc uzupełniające studia czy uzyskując odpowiednie certyfikaty. Obecnie oferta kształcenia jest niezwykle rozbudowana i stale modyfikowana do potrzeb rynku. Zatem, dlaczego warto iść na studia podyplomowe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Dla kogo studia podyplomowe?

Nie zawsze udaje nam się wybrać taki kierunek studiów, jaki rokuje na przyszłość. Decydujemy się rozpocząć studia, które nie dają nam satysfakcji, po ich ukończeniu trudno dostać pracę, albo co gorsza wybieramy je za namową rodziców. Rynek pracy nieustannie się zmienia, przez co stale wymaga rozwoju i otwartości na nowe opcje. Możesz znaleźć dobre zatrudnienie i rozwijać się kiedy posiadasz większą wiedzę i umiejętności, które dodatkowo potwierdzone są dyplomem. W przypadku, kiedy wraz z rozwojem danej organizacji zakres Twoich obowiązków wzrasta, a ty nie chcesz jedynie za nimi podążać, ale stać się również ich kreatorem, również pomocne mogą okazać się studia podyplomowe. Dedykowane danej specjalizacji zajęcia niejednokrotnie skierowane są do praktyków, co otwiera nowe możliwości i pozwala na zdobycie specjalistycznej wiedzy, dzięki czemu bez przeszkód będziesz w stanie sprostać nowym zadaniom w pracy.

student

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

Szybki sposób na zdobycie kompetencji

Nie ulega wątpliwości, iż podjęcie drugiego kierunku studiów jest naprawdę ciężkie. Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie wymaga czasu, a kiedy jednocześnie pracujesz, możesz mieć z tym problem. Bardzo często ten rodzaj kształcenia jest odrzucany również ze względów finansowych. Na szczęście istnieje wybór studiów podyplomowych. Z pewnością nie zajmują one tyle czasu, co studiowanie dodatkowego kierunku, więc z pewnością nie będą one kolidować z innymi obowiązkami. Studia podyplomowe trwają rok – 2 lata, a zajęcia na uczelni zwykle odbywają się w weekendy.

Pogłębienie i aktualizowanie wiedzy

Jak już zostało wspomniane wcześniej, w pracy potrzebna jest nam specjalistyczna wiedza, a studia podyplomowe to świetny sposób na jej pogłębienie. Przedmioty realizowane na uczelni nie obejmują szerokiego zakresu nauki – możemy wybrać wąską dziedzinę branży, w której chcemy się dokształcić. Dzięki temu zyskamy pewność, że na pewno będziemy ekspertem w swojej dziedzinie. Istnieją także takie zawody, w których technika nieustannie się rozwija, a pracownicy muszą aktualizować wiedzę. Oczywiście, w pracy możemy przyswoić wiele nowych informacji, ale wielokrotnie potrzebujemy się dokształcić. Szczególnie zachodzi to w przypadku pojawienia się nowych mediów społecznościowych – w końcu każde z narzędzi rządzi się swoimi prawami. Aby zaczerpnąć więcej wiedzy na ten temat niezbędne może okazać się podjęcie studiów podyplomowych.

uczelnia

Wykształcenie w dowolnym kierunku

Na studiach podyplomowych możesz wybrać kierunek, który w żadnym stopniu nie jest związany z Twoim dotychczasowym wykształceniem. Dla przykładu – możesz studiować matematykę, a pójść na tzw. „podyplomówkę” z logistyki. Śmiało można połączyć nawet dwa skrajne kierunki, dzięki czemu możliwe jest zdobycie wiedzy w znacznie szerszym zakresie. W wielu przypadkach zdarza się tak, że młodzi ludzie wybierając swoją ścieżkę życiową wahają się pomiędzy pomiędzy dwoma różnymi kierunkami, jednak niekiedy czas i możliwości nie pozwoliły im na naukę. Studia podyplomowe rozwiązują ten problem i pozwalają spełniać się zawodowo. Dzięki nim nie trzeba rezygnować z czegoś, co nas interesuje.

Większe szanse na zdobycie pracy i przepustka do awansu

Kandydat na pracownika, który posiada wiedzę w więcej niż jednym kierunku jest znacznie bardziej poszukiwany i ceniony na rynku pracy. Nie tylko znacznie szybciej znajdzie pracę, ale również ma większe szanse na awans. Na przykład studiowanie chemii, a następnie rozpoczęcie studiów podyplomowych otwiera możliwości do wyższych szczebli kariery farmaceutycznej. Ponadto, ukończenie edukacji w czasie pracy dla konkretnego pracodawcy może być znakiem, że pracownik chce w dalszym ciągu się rozwijać i zależy mu na zdobyciu doświadczenia. Dzięki temu w prosty sposób zyskujemy kartę przetargową. W naszym życiu może przytrafić się również taki moment, w którym będziemy musieli się przekwalifikować, aby móc nadal sprawnie funkcjonować na rynku pracy. Nierzadko mamy czas na kilkuletnie studiowanie, a więc studia podyplomowe są w tym przypadku najlepszym wyborem.

student przygotowujący notatki

Podsumowanie

Studia podyplomowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Od kilku lat liczba osób decydujących się na ten rodzaj kształcenia sięga prawie 200 tysięcy. Ścieżka rozwoju zawodowego bardzo często wiedzie poprzez ciągłe doskonalenie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności. Aby studia były jak najbardziej efektywne należy podejmować właściwe decyzje oraz inwestować swój czas i pieniądze w kształcenie, które przynosi rzeczywiste korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj