Bądźmy szczerzy mało kto z nas lubił matematykę. Owszem były osoby, którym obliczenia, ułamki, a nawet geometria sprawiały frajdę. Jednak były raczej w mniejszości. Dlatego z pełnym zrozumieniem, ale nie akceptacją trzeba podchodzić do tematu, że nasze dziecko także nie preferuje tego przedmiotu. Ta niechęć rozpoczyna się po ukończeniu edukacji wczesnoszkolnej, tym bardziej, że matematyka w klasie 4 to już nie przelewki. Na szczęście Twoje dziecko jeszcze może polubić ten przedmiot. Oto nasze rozważania na temat sposobu nauczania tego przedmiotu.

Matematyka klasa 4 – tu zaczyna się nauka

Bądźmy szczerzy, wraz z pójściem do 4 klasy dzieci rozpoczynają właściwą naukę tego przedmiotu. Wtedy też pojawiają się pierwsze problemy, w końcu nauczyciele wymagają więcej, a uczniowie przestają być traktowani jak małe dzieci. Dlatego niestety sporo uczniów niespecjalnie przepada za nauką matematyki. Czy tak musi być? Jasne, że nie, ale tutaj tak samo ważną rolę pełnią same dzieci i ich postawa, ale także rodzice oraz nauczyciele. Wsparcie ze strony dorosłych ma bardzo duży wpływ. Jeżeli opiekunowie i nauczyciele tego przedmiotu będą się starać, istnieje duża szansa, że dziecko naprawdę polubi naukę. Do matematyki podręcznik do klasy 4 posiadają już sporo trudniejszych zagadnień, a więc rodzice powinni nadal pomagać w odrabianiu prac, ale także starać się zachęcać do nauki. Jednocześnie nie mogą w żadnym stopniu wyręczać czy odrabiać praz za swoje potomstwo.

Systematyczność ma znaczenie

Jeżeli dziecko ma jakiekolwiek zaległości z tego przedmiotu, to powinny być jak najszybciej nadrobione. W innym przypadku niestety będą się powiększać. Im wcześniej zareagujemy, tym oczywiście lepiej. Można dzieciom tłumaczyć ułamki czy procenty także w zabawie. Dostępnych jest wiele edukacyjnych gier, które nie tylko bawią, ale jeszcze dużo uczą. Ponadto materiał można powtarzać przy codziennych czynnościach, choćby przy krojeniu bułki. Niektóre dzieci nie potrafią skupić swojej uwagi, dlatego i koncentrację można ćwiczyć, tym bardziej że dostępnych jest wiele ćwiczeń. Jednocześnie każdy uczeń jest inny, niestety nauczyciel nie ma czasu, aby do każdego podejść indywidualnie. Natomiast rodzice powinni starać się znaleźć najlepszą metodę nauki matematyki.

Bo sposób prowadzenia lekcji jest najważniejszy

Niestety wielu nauczycieli jest także winnych, gdyż ich sposób prowadzenia zajęć pozostawia sporo do życzenia. Dlatego jeżeli uważacie, że wina leży po stronie pedagoga, to warto z nim porozmawiać albo też poruszyć temat na wywiadówce, szczególnie jeżeli nie tylko wasze dziecko ma problem z tym przedmiotem. Czasami sposób nauczania jest już przestarzały, a nauczyciel stracił zapał. Co nie oznacza, że można się na to zgadzać. Edukacja dzieci jest najważniejsza, dlatego też osoby uczące powinny przykładać się do swojej pracy. Częstym błędem jest wykonywanie najprostszych zadań na lekcjach, podczas gdy najtrudniejsze zostają zadane jako praca domowa. Niestety trudno wtedy wymagać, aby dzieci potrafiły wykonać je prawidłowo.

Pochwała, a nie krytyka

Choć sposób nauczania matematyki może często pozostawiać wiele do życzenia, to nadal nie należy o tym przedmiocie wyrażać się negatywnie. Dziecko musi wiedzieć, że nauka matematyki jest ważna i niezbędna, gdyż także w codziennym życiu się ją wykorzystuje. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że czasami mogą wystąpić potknięcia, ale jeżeli będziecie wspierać dzieci i zachęcać je, a nie tylko krytykować, to jest duża szansa, że połkną bakcyla. Nawet jeżeli można uznać je za humanistów, nie oznacza to przecież wcale, że nie mogą nauczyć się matematyki. Jeżeli dziecko otrzyma złą ocenę, to nadal nie można go krytykować, trzeba raczej powiedzieć, że nie jesteśmy zadowoleni z oceny i chcielibyśmy, aby bardziej się starało, ale jednocześnie w żadnym stopniu nie jesteśmy źli na nie, gdyż każdemu może się przydarzyć gorsza ocena.

Jeżeli wsparcie i nasza pomoc nie wystarczają i dziecku nadal trudno zrozumieć zagadnienia, to być może oznacza to, że potrzebuje więcej czasu. Wtedy bardzo przydadzą się dodatkowe korepetycje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj