Rysowanie początkowo stanowi formę nauki i zabawy, a w życiu dorosłym – sztukę. To z pewnością nie wszystkie możliwości. Rysowanie spełnia także inne, pożądane funkcje. To przede wszystkim skuteczny sposób wyciszenia się i uporządkowania myśli. Bardzo często zdarza się tak, że nie potrafimy ubrać emocji czy problemów w odpowiednie słowa, które mogłyby wyrazić nasze uczucia. W takich chwilach doskonałym rozwiązaniem jest rysowanie. Rysunek wcale nie musi oznaczać wiernego odtwarzania rzeczywistości. Badania neurobiologów i psychologów, notowanie obrazami poprawia koncentrację, a także umiejętność uczenia się i zapamiętywania informacji. Zastanawiasz się, jakie jeszcze są zalety rysunku? Przeczytaj poradnik i zobacz sam!

Rysunek dla każdego

Ani wrodzony talent, ani zdolności plastycznie, ale cierpliwość, wytrwałość i samozaparcie decydują o umiejętności pięknego rysowania. Kluczową rolę odgrywa również skupienie i wewnętrzna motywacja, gdyż nauka rysunku to bardzo czasochłonny, wymagający wielu poświęceń proces. Na zaznajomienie się z dziedziną rysunku nigdy nie jest za późno. Faktem jest, iż dzieci uczą się szybciej niż dorośli. Z ołówkiem w ręku rozwijają swoją kreatywność i sprawność. Niemniej jednak starsi są zdecydowanie bardziej cierpliwi i zdyscyplinowani. Dodatkowo, wiedzą gdzie i jak szukać porad odnośnie rysunku. Mogą przeczytać mnóstwo książek o takowej tematyce, obejrzeć pomocne filmy, zajrzeć na różnego rodzaju strony internetowe, czy zapisać się na kurs. Dodatkowo, dorośli są w stanie dogłębnie przeanalizować swój rysunek – określić, co jest w nim do poprawy, a co zostało opanowane do perfekcji.

Rozpoczynając przygodę z rysunkiem warto na początku ukierunkować swój cel. Tworzenie rysunków może obejmować różnego rodzaju pejzaże, portrety, czy nawet komiksy. Możliwości jest mnóstwo. Następnie dobrze jest posiąść podstawową wiedzę z zakresu wybranej przez nas tematyki. W przypadku, gdy w wolnym czasie chcemy zająć się szkicowaniem portretów, najważniejsze będzie uchwycenie odpowiednich proporcji. Nie mniej ważna jest znajomość anatomii człowieka, dokładność oraz lekkość ręki. Natomiast, jeśli chcesz rysować krajobrazy bądź komiksy wskazane jest zaznajomić się z podstawą perspektyw, odpowiednim mieszaniem barw i cieniowaniem.

Jeśli mamy trudność z określeniem swoich zainteresowań, możemy rysować dla przyjemności. Przelewajmy na kartkę papieru to , co przyjdzie nam do głowy, bez żadnych skonkretyzowanych planów. Warto zaznaczyć, że nawet przy takiej czynności, wiele osób jest w stanie rozwijać swoje umiejętności plastyczne. Jeśli wydaje nam się, że kompletnie nie umiemy posługiwać się ołówkiem i chcemy zaoszczędzić czas, możemy zapisać się na specjalny kurs rysowania. Zajęcia w profesjonalnej szkole rysunku w Warszawie niewątpliwie pozwolą nam spełnić to marzenie!

zajęcia w grupie

Korzyści płynące z rysowania dla najmłodszych

Jak już zostało wspomniane, rozwój kreatywności to jedna z głównych zalet rysowania przez dzieci. Dzięki rysowaniu wzmacnia się lewa strona mózgu, jak również wykształcają się cechy emocjonalne i twórcze. Oczywiście, najważniejsze jest, że niemal każde dziecko uwielbia rysować! Kiedy Twoja pociecha zaczyna przelewać swoje emocje na papier, pobudza się jego wyobraźnia. Wykonując ruchy kredką zaczyna symbolizować postacie i przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu. Najmłodsi wykorzystują swoje rysunki jako wsparcie dla niesamowitych opowieści, które są produktem ich wyobraźni.

Pierwsze maźnięcia kartką po papierze z pewnością nie będą idealne. Dzieje się tak, ponieważ dziecko nie ma koordynacji pomiędzy mózgiem, oczami i dłonią. Pozwól maluchowi trzymać kredkę w dowolny sposób, bowiem będzie on stopniowo doskonalił technikę rysowania. Z czasem zacznie odkrywać, że ruchy, które wykonuje są powiązane z liniami pojawiającymi się na kartce papieru. To właśnie dlatego, rysowanie to świetny sposób do rozwijania umiejętności motorycznych u najmłodszych. Aktywność ta wymaga poruszania się każdą kością w paluszkach dziecka, dzięki czemu ułatwi mu to późniejszą naukę pisania.

Korzyści płynące z rysowania to także motywacja do koncentracji i wytrwałości. Dodatkowo, czynność ta pobudza zmysł obserwacji u dziecka i sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej. Aktywność, jaką jest rysowanie rozluźnia malucha oraz pomaga zapomnieć o skomplikowanych sytuacjach, które postrzega on wokół siebie. Kiedy dzieci zaczynają opanowywać układ graficzny swoich rysunków dojrzewają psychicznie, fizycznie i emocjonalnie. To przyczynia się do kształtowania ich osobowości oraz poczucia wartości w późniejszych etapach życia.

rysujące dzieci

Rysowanie pozwala odkryć się na nowo

Rysowanie, jako hobby ma na celu odkrywanie Twojego wnętrza na nowo. Oddając się tej czynności możesz wyrazić to, co czujesz – swoje myśli i emocje. Dzięki temu możesz z łatwością opanować chaos panujący w Twojej głowie. Celem pracy jest nie narysowanie dzieła sztuki, a uwolnienie wewnętrznych uczuć. Możesz skupić się na konkretnej tematyce, lub puścić wodze fantazji i nie myśleć o niczym konkretnym. Analizując to hobbystyczne zagadnienie, możemy wywnioskować, iż rysowanie samo w sobie jest świetnym, a zarazem bardzo skutecznym narzędziem terapeutycznym. Stąd, możemy lepiej poznać siebie samych.

W rysunku znaczącą rolę odgrywa dłoń, której używamy. Szkicowanie sprawia, że staje się ona sprawniejsza. Dzięki zręczniejszym palcom, wygodniej będzie nam trzymać długopis czy ołówek. Istnieje również prawdopodobieństwo, że będziemy lepsi w różnorakich robótkach ręcznych, które wymagają dużej dokładności. Możliwe, że poprzez rysowanie poprawisz również swój charakter pisma. Oprócz tego, możesz do woli przebierać w technikach – rysunek ołówkiem, malowanie, czy markery. Możesz wybrać styl, jaki tylko chcesz. Wszystko zależy od Ciebie, a ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia.

Bez względu na to, czy rysujesz stylem realistycznym, czy jesteś miłośnikiem komiksów – w każdym przypadku uczysz się dostrzegać szczegóły. By idealnie coś odwzorować niewątpliwie potrzeba skrupulatności, trafnego oka oraz staranności. Czynniki te decydują o tym, jak wyjątkowa jest Twoja praca. Jeśli dodatkowo lubisz sztukę, to ćwicząc swoje zdolności z przyjemnością odkrywasz i rozwijasz drzemiące w Tobie pasje. Jednak, gdy mimo wszystko masz dużo wolnego czasu, rysowanie może być ciekawym sposobem na nudę. Poza tym, to naprawdę dobra okazja, by poznać dużo osób mających podobne zainteresowania. Dzięki wspólnej pasji możecie nawzajem wymieniać się doświadczeniami, pomagać sobie wzajemnie i trenować swoje zdolności.

Co na temat rysowania mówi nauka?

Naukowcy odkryli, że nawet zwykłe rysowanie szlaczków podczas nudnego zebrania stymuluje układ nagrody w mózgu, dając poczucie czystej przyjemności, nawet przy braku jakichkolwiek umiejętności artystycznych. Tworzenie własnej sztuki może być doskonałym sposobem na poprawę samopoczucia. Liczne badania udowodniły, że już 45 minut rysowania może pomóc zmniejszyć uczucie stresu. Z kolei nowe badanie przeprowadzone przez dr Kaimal sugeruje, hobby, jakim jest rysowanie ma bezpośredni wpływ na aktywność i pracę naszego mózgu. Szkicowanie zwiększa przepływ krwi w korze przedczołowej mózgu.

Korzyści z rysowania są zawsze – niezależnie od tego, czy jesteś artystą i jakie umiejętności posiadasz. Analizując statystyki poszczególnych podgrup, naukowcy jednogłośnie stwierdzili, że artyści wcale nie mają większego wzrostu przepływu krwi do kory przedczołowej niż amatorzy. Z tego wynika, że nie trzeba mieć talentu artystycznego, aby dostać nagrodę za swoją twórczość. Rysowanie ma również wpływ na zdrowie psychiczne. Jeśli chcemy szybko poprawić sobie nastrój, przelewanie swoich emocji na papier może czynić cuda!

szkicowanie

Podsumowanie

Każdy człowiek ma swoje pasje i zainteresowania. Dla jednych jest to sport, dla innych pieczenie ciast, a dla pozostałych szkicowanie. Tworząc własne dzieła można opierać się na swoich doświadczeniach wewnętrznych – uczuciach, wyobraźni. To, co rysujemy często jest wyrazem naszych indywidualnych potrzeb, poglądów, myśli, czy zainteresowań. Sztuka działa na nas z wielką mocą i ma duży wpływ na nasze życie. Dzięki niej możemy stymulować swoją psychikę, wyrabiać dobre nawyki, poprawić samopoczucie, czy po prostu wypełnić trochę wolnego czasu. Im szybciej zaczniemy obcować z malarstwem, tym szybciej wykształcimy swój estetyczny gust.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj