Niektóre prace, nawet te drobne, wykonywane podczas remontu domu, jak i te profesjonalne lub budowlane, wymagają użycia narzędzi o wysokiej wydajności. Dotyczy to zwłaszcza wiercenia w twardych materiałach, takich jak beton lub kamień naturalny, a także kucie powierzchni i prac rozbiórkowych. Elektronarzędzia używane do takich celów często są do siebie bardzo podobne. Warto zatem zbadać podobieństwa i różnice jakie między nimi występują i wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie narzędzie.
Wiertarka udarowa i młot udarowy – podobieństwa i różnice
Najważniejsza cecha wspólna tych dwóch urządzeń jest zawarta już nawet w ich nazwach – jest to oczywiście udar.
Drugim podobieństwem jest oczywiście zastosowanie. Zarówno jedno, jak i drugie narzędzie może zostać użyte do stworzenia otworu na bardzo twardej powierzchni. Za przykład może posłużyć ściana nośna w bloku ze sporej płyty. Wiertło, które nie posiada udaru, zwyczajnie się na niej złamie.
Różnice są widoczne gołym okiem. Narzędzia różnią się przede wszystkim rozmiarem – wiertarki są mniejsze, poręczne, lżejsze i w związku z tym częściej wybierane w przypadku prac amatorskich i niewielkich remontów.
Główna różnica znajduje się jednak w obudowie. Oba urządzenia są wyposażone w udar, ale ich konstrukcja różni się od siebie. Wiertarki posiadają udar mechaniczny, który jest oparty na działaniu dwóch zębatek. W przypadku młotka udar działa dzięki tłokowi. Ta różnica ma trzy ważne konsekwencje.
Po pierwsze, cios wiertła ulega zużyciu w znacznie szybszym tempie, a jego skuteczność z czasem staje się mniejsza.
Po drugie, za sprawą udaru mechanicznego powstają szybsze, ale słabsze wstrząsy. Młot udarowy posiada mniejszą częstotliwość, ale pozyskuje więcej energii.
Po trzecie, urządzenia funkcjonują w nieco inny sposób, ponieważ ich ruch różni się od siebie. Wiertarka jest bardziej skuteczna po dociśnięciu jej do wierconej powierzchni. Dociskanie młota udarowego da zupełnie odwrotny efekt.
Gdy wiercisz rzadko
Właściciel domu lub złota rączka, którzy jedynie sporadycznie muszą wywiercić otwór o małej średnicy (6-8 mm) w ścianie z betonu powinni zdecydować się na wiertarkę udarową.
Ważne, aby jej oscylowała wokół 2000 W. Dzięki temu z łatwością poradzi sobie z twardym betonem. To samo urządzenie po obróceniu młotka może służyć do wiercenia w drewnie lub metalu.
Dwa biegi, obrót w lewo i w prawo, elektroniczna kontrola prędkości i uniwersalny zacisk, dzięki którym możliwa jest wymiana końcówek roboczych – to najlepszy wybór. Wiertarka udarowa umożliwia bardzo dokładne wiercenie.
W przypadku ciężkich prac
Wówczas, gdy konieczne jest wywiercenie większej liczby otworów np. podczas montażu paneli ściennych w pokojach użytkownik wiertarki udarowej szybko ulegnie zmęczeniu.
Wiertarka udarowa „bije” metodą elektromechaniczną, co oznacza, że jej moc nie jest duża, a operator odczuwa ją bardzo wyraźnie. Jeśli, więc chcesz wykonać cięższe, pracochłonne zadania, które wymagają wysiłku i czasu – zdecyduj się na młot udarowy.