Kultura elitarna stanowi najważniejszą część artystycznej sfery symbolicznej danej grupy. Korzysta ona z narodowych zasobów, będąc podstawową formą przekazu tradycji i dorobku społeczeństwa. Warto wiedzieć, jakie korzyści płyną z obcowania z kulturą wysoką.

Zaangażowanie w różnorodne problemy ogólne

Twórcy dzieł zaliczanych do wysokiej kultury starają się poruszać w swoich utworach skomplikowane kwestie dla danego społeczeństwa. Wskazują oni ponadto sposoby rozwiązywania konfliktów, sporów narodowych itd. Korzystając z mediów kultury wysokiej, można poznać charakter danej grupy, jej ustosunkowanie do spraw, które w innym społeczeństwie postrzegane są w odmienny sposób. Elitarne dzieła angażują również odbiorcę. Podchodzą do niego z szacunkiem, zakładając, iż posiada on właściwe kompetencje pozwalające w odpowiedni sposób zinterpretować wystawianą sztukę.

Katharsis

Pojęcie stworzone przez Arystotelesa świetnie oddaje cel kultury elitarnej. Sztuka pozwala oczyścić umysł widza ze skumulowanej w psychice trwogi lub litości. Dzieła tworzone przez wybitnych artystów zgłębiają tajemnice losu i świata. Kultura elitarna stanowi więc medium, dzięki któremu można pogodzić się z dziejami ludzkimi oraz zdobywaną na drodze własnego doświadczenia mądrością.

Oryginalność technik

Dzieła tworzone przez wybitnych twórców nie są uzależnione od przemysłu komercyjnego. Kultura elitarna jest więc różnorodna i swobodna pod względem artystycznego wyrazu. Twórca szanuje widza, ale nie musi martwić się, by jego utwór dotarł do szerokiego grona odbiorców.

Kształtowanie własnego „ja”

Kultura elitarna rzadko wykorzystuje standardowe i powszechne rozwiązania. Jej zasadniczym celem jest dotarcie do konkretnego odbiorcy. Oglądając dzieła zaliczane do kultury wysokiej, można więc rozwijać własną osobowość i wyobraźnię. Utwory wybitnych twórców uczą ponadto niezależnego myślenia i odporności na perswazyjne przekazy.

Estetyczne doznania

Elitarna kultura stanowi kompozycję wartościowej treści i doskonałej formy. Dzięki niej można poznać różnorodne techniki estetyczne. Dzieła mają bowiem wzruszać pod względem przekazu i wykorzystanych wzorców wizualnych. Utwory kultury elitarnej są więc ponadczasowe.

Obcowanie z wybitnymi dziełami ma wiele różnorodnych zalet. Warto więc odwiedzić stronę internetową Teatru Komedia – https://teatrkomedia.pl/ – by móc cieszyć się niezwykłymi doznaniami artystycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj