Liczby rzymskie są wykorzystywane już od wieków – korzystali z nich już starożytni Rzymianie. Są pewnym systemem zapisywania liczb w postaci siedmiu liter. Ponadto, cechują się określonym uporządkowaniem i niezmiennymi zasadami. Jakie zalety ma stosowanie tej numeracji? Gdzie najczęściej znajduje ona zastosowanie?

Najważniejsze litery

Siedmioma najważniejszymi literami systemu liczb rzymskich są;

I – 1

V – 5

X – 10

L – 50

C – 100

D – 500

M – 1000

Zobacz wideo poradnik

Cyfry rzymskie – Przelicznik liczby w systemie rzymskim – Matfiz24.pl

System rzymski w wielu źródłach nazywany był systemem addytywnych. Wskazuje on, że aby obliczyć liczbę zapisaną w rzymskiej postaci, należy dodawać wartości znaków w postaci liter.

Zastosowanie systemu rzymskiego w praktyce

Liczby rzymskie znalazły zastosowanie w numeracji wieków, zapisach dat i stuleci, numeracji imion władców (Mieszko I), czy oznaczaniu nazw szkół średnich i papieży (V Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II). Oprócz tego, system rzymski jest używany często na tarczach zegarków czy podczas oznaczania numerów tomów książek.

Plusy i minusy systemu rzymskiego

Największą zaletą liczb rzymskich jest z pewnością prostota zapisu jeśli chodzi o daty. Pewnym minusem takiego rozwiązania jest natomiast to, że liczby rzymskie trudno jest zapisać w postaci ułamków, ponadto działania na takich liczbach mogą być dosyć skomplikowane. Jak widać, taki system ma pewne korzyści, ale też pewne wady. Rzymskie liczby znalazły zastosowanie w zapisywaniu wielu dat, nazw szkół średnich, czy innych aspektach. Okazuje się, że w przypadku wykonywania skomplikowanych obliczeń warto opierać się na zwykłych cyfrach arabskich (0,1,2,3 itd.), nazywanych także indyjskimi. Możliwe jest także skorzystanie z przelicznika liczb arabskich, który znajdziemy w strefie online.

System rzymski jest znany już od wieków. Zazwyczaj naukę tego systemu rozpoczynają dzieci w podstawówce. Jeśli poznamy zasady zapisu, tworzenie takich liczb nie powinno być zbyt trudne. Ważne jest to, aby stosować wytyczne i pamiętać o odpowiednim uporządkowaniu takich liczb, co pozwoli na prawidłowe stosowanie.

Zobacz także:

Artykuł powstał na bazie strony matematycznej MatFiz24.pl, która jest prowadzona przez znanego matematyka Marka Dudę. Na tym portalu każdy znajdzie wiele przydatnych materiałów wideo z rozwiązaniami omówionymi w prosty sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj