Uczniowie po ósmej klasie szkoły podstawowej stają przed wyborem szkoły średniej. Mogą zdecydować się na technikum bądź liceum, jednakże wcześniej powinni rozważyć wszystkie za i przeciw, a również pomyśleć, czym się interesują, w jakich dziedzinach są dobrzy, czy chcieliby pójść na studia (a jeśli tak, to jakie) itd.

Jakie są więc różnice pomiędzy tymi szkołami średnimi?

Technikum

Czas trwania nauki w technikum wynosi 5 lat. Jest to szkoła, w której oprócz przedmiotów typowo szkolnych, będziemy uczyć się także przedmiotów zawodowych. Po zakończeniu technikum zdaje się maturę oraz egzamin zawodowy, po którym uzyskujemy tytuł technika. Tak więc, wybór takiej szkoły średniej umożliwi nam podjęcie wyuczonego zawodu, ale po ukończeniu technikum możliwe jest również pójście na studia.

Liceum

Nauka w liceum trwa 4 lata. Możemy wybrać liceum ogólnokształcące (gdzie będziemy mogli zdecydować się na ulubione przedmioty) bądź profilowane (np. o profilu biologiczno-chemicznym, gdzie będziemy mogli przygotować się do egzaminu maturalnego, a później pójść na studia medyczne). Licea to dobre rozwiązanie dla osób przekonanych, iż po szkole średniej wybiorą się na uniwersytet. Jednakże, liceum nie przygotowuje nas do wykonywania żadnego zawodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj