Coraz więcej młodych ludzi stawia sobie pytanie czy warto w ogóle wybierać się na studia. Z jednej strony mają przed oczami fakt, iż w ten sposób będą mogli wyrwać się z domu rodzinnego, zdobyć trochę upragnionej wolności i niezależności. Z drugiej jednak strony czeka ich sporo nauki do kolokwiów oraz egzaminów. Ponadto, mają oni przed sobą wizję „biednego studenta”, gdyż studia dziennie nie dają raczej możliwości znalezienie dobrzej płatnej pracy w tygodniu nauki (a jak wiadomo, w weekendy zwykle studenci dzienni wolą imprezować, niż wykonywać pracę zarobkową).

Studia dzienne

Są kierunki takie, jak np. medycyna, których nie sposób studiować zaocznie. Zresztą, jeśli pragniemy zostać lekarzami, studia medyczne stanowią etap, którego nie możemy pominąć w drodze do naszej kariery.

Zaletami studiów dziennych są: niezależność od rodziców (nie chodzi tu o pieniądze; jedynie o fakt, iż nikt nie mówi nam, kiedy iść spać itd), możliwość chodzenia na ciekawe imprezy oraz poznania wielu sympatycznych ludzi.

Do wad należy m.in. niemożność podjęcia pracy zarobkowej, a co za tym idzie, „traci się” kilka lat, które moglibyśmy przeznaczyć na zdobywanie doświadczenia zawodowego oraz brak własnych pieniędzy.

Co zrobić, jeżeli chcemy i studiować, i pracować?

Wówczas najlepszym wyjściem są studia zaoczne. Mamy wtedy możliwość studiowania w weekendy oraz możemy pracować w tygodniu. Jednakże, należy mieć na uwadze to, iż na studiach zaocznych trzeba płacić czesne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj