Bardzo często zdarza się, iż nasza pociecha nie chce się uczyć, czytać lektur i przynosi do domu słabe stopnie. Co możemy wówczas zrobić, aby pomóc naszemu dziecku?

Czego nie powinniśmy praktykować?

Niesamowicie istotne jest, żeby nie krzyczeć ani obrażać dziecka. Wyzywanie od nieuków na pewno mu nie pomoże, a nawet jeszcze bardziej zniechęci do nauki. Powstrzymać także musimy się od karania naszego dziecka szlabanami czy zabieraniem ulubionych przedmiotów.

Nie wolno nam również porównywać dziecka z innymi, lepiej uczącymi się uczniami. Mogą one być po prostu bardziej zdolne bądź posiadać lepsze predyspozycje do danego przedmiotu.

Jak pomóc naszemu dziecku w zmotywowaniu do nauki?

Dobrym rozwiązaniem jest wspólne znalezienie najbardziej efektywnej metody nauki dla naszej pociechy. Powinniśmy także w miarę możliwości pomagać dziecku w odrabianiu lekcji.

Świetną praktyką dla zapominalskich dzieci jest prowadzenie dzienniczka, w którym będą mogły zapisywać zadania domowe oraz terminy sprawdzianów czy kartkówek.

Będąc rodzicem, warto również poświęcić trochę czasu na sprawdzenie czy nasze dziecko rozumie to, czego się uczy. Dobrze jest wówczas po uczeniu się, przepytać dziecko i ewentualnie wytłumaczyć mu to, czego nie zrozumiało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj